Gödöllői Kirchhofer SE - Tájékozódási futás
Itt most állhatna egy objektív leírás, hogy mi is az a tájfutás, de inkább azt szeretnénk, elmondani, hogy mi hogyan látjuk a tájfutást, nekünk mit jelent. Objektív leírás itt található.
Mint a legtöbb szülő az egyesületünkben, én is a gyerekeim révén ismerkedtem meg ezzel a sportággal. Az első versenyükön Ákos bácsi - az edzőjük - a kezembe nyomott egy térképet és biztatott, hogy meg tudom csinálni a pályát. Féltem, hogy hogyan fogok eligazodni a térképen feltüntetett jelölések között, meg fogom-e találni a pontokat: örömmel futottam be a célba, mert sikerült megtalálnom minden pontot. Ekkor pecsételődött meg a kapcsolatom a tájékozódási futással, olyan szinten, hogy ma már, ha egy versenyen nem indulok, akkor lelkiismeret furdalásom van és irigykedve nézem a befutókat.
Sohasem voltam versenysportoló, minden típusú edzés kimaradt gyerek- és fiatalkoromból. Azonban az erdőt, a természetet, túrázást, kerékpározást mindig is nagyon szerettem.Bár sohasem leszek a korosztályomban dobogós, de mégis lehetőséget láttam abban, hogy versenyezzek. Így kezdtem el egyre jobban megismerkedni ezzel a sporttal.
Első versenyem óta minden alkalommal – ha bosszankodom is a futás közbeni hibáimon – jó kedvem van a befutás után (fel is szabadul egy adag „boldogsághormon”), hisz megint tettem valamit a saját egészségemért és közben egy jót „játszottam”.
A tájékozódási futás kortalan is, mert versenyrendezők törekednek arra, hogy a legkisebb óvódás korú számára is tudjanak élményt, kikapcsolódást nyújtani. Valamint a 80 felettiek számára is készítenek pályákat, akiket a tájfutó társadalomban nagy tisztelet övez.
Családias hangulat jellemez minden versenyt, hisz az unokától a nagyszülőig bárki részt vehet. Az egyik versenyen egy unoka a célban így bíztatta a nagymamáját: „Fuss Nagyi! Fuss! Jaj, ne fuss nagyi, csak gyere! Nagyon ügyes vagy!!!!”
A természet alkotta csodákat azt gondolom, nem kell kiemelnem. Sok-sok versenyen álltam már meg egy-egy pillanatra egy dombtetőn és tekintettem végig a panorámán. Több alkalommal élvezhettem azt, hogy egy nyúl, őz fut el mellettem. Fantasztikus érzés az, amikor az erdőben egyedül vagyok és lehet hallani a „csend” hangjait, de közben nem vagyok elveszett, mert tudom, merre kell tovább mennem. Ez teljesen az én döntésem, senkitől nem tudok tanácsot kérni, s ez idő alatt teljesen „kikapcsol az agyam”. Nem gondolok az otthoni, munkahelyi gondokra, tényleg csak én vagyok és a természet. Ez egy egyszemélyes társasjáték, amiben mindenképp nyertes vagyok, ha sikerül megtalálnom minden pontot, ha nem. Mindig nyertes vagyok, mert tettem valami kicsit magamért.
Amióta megalakult az egyesület szép lassan nő a tagok száma. Ezáltal egyre színesebb a csapat, azonban a közös érdeklődési kör egy csapatot teremtett, ahol együtt nevetünk egymás hibáin, boldogan biztatjuk a másikat és örülünk a többiek eredményének. Egy nagyszerű társaság vár minden versenyen!
Adott egy térkép (csak részben hasonlít egy turista térképhez), ami készülhet egy erdei környezetről, vagy alföldi terepről vagy akár egy városi, ligetes területről. A térképen lévő jelöléseket viszonylag könnyen meg lehet tanulni, azonban sok-sok versenyen kell részt venni, ahhoz, hogy a térkép által ábrázolt táj és a valóság között a pálya teljesítése során folyamatosan meglássuk az összhangot.
Adott egy versenypálya ellenőrző pontokkal. Maga a pálya hossza életkoronként, nemenként változó. A cél, hogy a bejelölt pontokat a térképen feltüntetett sorrendben keresse meg a versenyző. No, ez az ami igazán kihívás, hogy hogyan is lehet eljutni az „A-ból B-be” a legkedvezőbb útvonalon.
Adott még egy-két eszköz, mint a dugóka és a tájoló. A tájoló segít megállapítani a megfelelő irányt a következő pont felé. A dugókában elrejtett elektronika segítségével igazolhatja a versenyző a célban, hogy a pálya által meghatározott pontokon a megfelelő sorrendben járt és az ott lévő bóják melletti dobozokba be is dugta a kis dugókát.